Výkon a škálovatelnost

Podstatou řešení Private Cloud je oproštění se od tradičních způsobů konstrukce řešení vizualizačního clusteru pomocí specializovaných a nákladných prvků jako jsou disková pole a Fibre Channel infrastruktura (FC switche, FC karty). Namísto toho je náš privátní cloud sestavem z běžných x86 serverů, kdy diskové pole je tvořeno všemi uzly v clusteru, které jsou spojeny 10 gigabitovým ethernetem. Další nespornou výhodou při konstrukci řešení je využití velmi rychlých NVMe SSD disků nejen jako primární úložiště pro vaše virtuální servery, ale také pro akceleraci pomalejšího velkokapacitního úložiště postaveného na SATA discích.

Technické řešení

Procesory – primárně serverové procesory značky Intel Xeon z řad pro jedno, dvou i čtyř paticové použití.

Disky – rychlé NVMe SSD a velkokapacitní SATA disky určené pro provoz v serverech v režimu 365x24x7, vždy instalované jako Hot-Plug

Konektivita – dvou či více portové 25 Gigabit Ethernet karty s rozhraním SFP28

Síťová infrastruktura – spravovatelné switche ve stohu (40GE stack)

Provedení skříně – rackmount sříně v různých velikostech (1U až 5U) – dle diskových požadavků na výsledného řešení clusteru a plánovaný rozvoj diskové kapacity

Technické řešení privátního cloudu

Ochrana investic a škálovatelnost

X86 server jako základ

Základním stavebním prvkem řešení privátního cloudu jsou běžné x86 servery, přičemž cluster je možné stavět jak z výkonných dvouprocesorových či čtyřprocesorových serverů, tak ale i z levnějších jednoprocesorových serverů.

Běžně dostupné prvky

V serverech nejsou použity žádné speciální komponenty, využity jsou běžné serverové SSD a SATA disky, přičemž použité softwarové technologie nevyžadují použití speciálních řadičů. Pro infrastrukturu je použit cenově zajímavý 10 Gigabit Ethernet.

Zvyšování výkonu clusteru

Privátní cloud je tvořen nejméně z tří hostitelských serverů (tzv. uzlů clusteru), přičemž horní limit počtů uzlů v clusteru není technicky ani licenčně omezen. Velkou výhodou je možnost jednoduše navyšovat celkových výkon clusteru prostým připojováním dalších uzlů do clusteru libovolně v čase.

Zvyšování výkonu uzlu

Rovněž lze postupně povyšovat výkon i samotných uzlů, tak jak budou postupně růst vaše potřeby. Např. lze dvouprocesorové servery do začátku vybavit jen jedním procesorem a druhý procesor doplnit až časem. Naše servery dimenzujeme tak, aby v počátku byly k dispozici volné paměťové sloty a diskové pozice, tedy aby bylo možné i později během provozování privátního cloudu zvyšovat kapacitu RAM i SDD/HDD v již pořízených uzlech.

Pořídili jste si nedávno nové servery a chtěli by jste také využívat výhod vysoké dostupnosti a škálovatelnosti? Bez velkých nákladů vaše servery zkonvertujeme na řešení Private Cloud.

LinuxBox Private Cloud